Автор Тема: Акт на слободно носење (Open-Carry)  (Прочитано 151 пати)

0 Членови и 1 гостин ја прегледуваат оваа тема.

Отсутен Аритов

 • Постар член
 • ****
 • Пораки: 2090
 • Популарност: 25
 • Hans Henning
Акт на слободно носење (Open-Carry)
« на: август 13, 2017, 06:49:03 am »
Во ред, доколку не знаете што значи Open-Carry, тоа е закон верувам само во САД за сега кој дозволува да се носат визуелно на себе оружја во јавни места. Тоа значи, доколку имаш лиценца и лиценцирано оружје може да си го ставиш пример на појас или да го ставиш преку врат и да излезеш да се шеташ пример во центарот на градот, или пример во некоја улица. Секако, како и многуте нелогични закони во САД, така и овој не прави логика. Тоа го потврдува следново видео:
https://www.youtube.com/watch?v=xfYXKBta47s

Активист кој го поддржува овој акт (закон) заедно со своето оружје оди во полициска станица додека на себе има маска да поднесе пријави против полициски службеник затоа што бил третиран многу нечовечки за време на Traffic Stop (запирање на сомнително возило). Секако, ниту во станицата не бил третиран како што тој мисли дека треба да е. Но, да се навратиме на тоа колку е болно ова. Законов во буквална смисла може да се искористи од страна на терорист, замислете ако овој закон некако пројде во јавноста и сите го прифатат, ова ќе значи дека терористите ќе може да си стават маска на себе и да држат оружје во рака додека се на пат кон полициската станица, и во тоа време никој да не ги пријави во полиција како терористичка закана. Дискусија на ова? Се плашам ако стане интернационален закон и се случи во Република Македонија, за 2 дена државата ќе е под окупација.

Отсутен smg žare

 • Напреден член
 • ***
 • Пораки: 1402
 • Популарност: 128
 • white wing black wing
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #1 на: август 13, 2017, 12:45:50 pm »
Баш ради маската реагираја така. *Сепак глуп потег од нивна страна и има одредени локации каде што не се носи оружје, барем ако не е прикриено.*

Имам роднини во САД и знам нешто за ова.
Open-carry ти е 99% користено од ловци, лица од 18-21 години кои не можат да аплицираат за ccw лиценса, и лица кои не можат или не сакаат да носат оружје прикриено.
Закони ти се различни од држава до држава во САД, ама секаде за да купиш оружје, ако ти е прв пат, треба да чекаш ~1недела да проверат дали имаш криминално досие, нелегално користење на контролирани субстанци, семејно насилство, имигрантска историја итн.
Ако имаат и најмало сомневање дека си потенцијален терорист, нема шанси да ти дадат оружје.

Како е нелогичен закон својата безбедност да си ја ставиш во свои раце?
Ова е закон во САД од 1776 и некако не ми се вервит дек навака ке се проширит дека едноставно нигде нема таква слобода ко во САД
« Последно менување: август 13, 2017, 01:07:31 pm smg žare »
Also known as Tuksa Highroller

I'm finna roll a seven
#nocompetition

Отсутен Аритов

 • Постар член
 • ****
 • Пораки: 2090
 • Популарност: 25
 • Hans Henning
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #2 на: август 13, 2017, 02:24:25 pm »
Баш ради маската реагираја така. *Сепак глуп потег од нивна страна и има одредени локации каде што не се носи оружје, барем ако не е прикриено.*

Имам роднини во САД и знам нешто за ова.
Open-carry ти е 99% користено од ловци, лица од 18-21 години кои не можат да аплицираат за ccw лиценса, и лица кои не можат или не сакаат да носат оружје прикриено.
Закони ти се различни од држава до држава во САД, ама секаде за да купиш оружје, ако ти е прв пат, треба да чекаш ~1недела да проверат дали имаш криминално досие, нелегално користење на контролирани субстанци, семејно насилство, имигрантска историја итн.
Ако имаат и најмало сомневање дека си потенцијален терорист, нема шанси да ти дадат оружје.

Како е нелогичен закон својата безбедност да си ја ставиш во свои раце?
Ова е закон во САД од 1776 и некако не ми се вервит дек навака ке се проширит дека едноставно нигде нема таква слобода ко во САД
Ќе го поврзам поимот „духовна кожа“ со ова, на кратко тоа е поим користен од нацистичките организации и значи да некој да се вметне во општеството (пр. во полиција) без да ги искажува своите верувања така што ќе постигне поефикасно спроведување на своите идеи во врска со верувањата. Или просто, еден човек се вработи во полиција и глуми дека е пример повлечен, не се бави со политика за на крајот да ги искористи сите можности кои му се дадени. Така, оружје и лиценса за оружје може да купи некој со таква идеја и потоа истите да ги искористи во масакр со помош на Open-Carry.

Како може да се чувствуваш безбеден ако одиш по тротоар со пушка околу твојот врат? Зар мислиш дека криминалецот ќе те остави тебе и ќе оди прво да ограби продавница? Па прво што ќе направи тој е да те убие тебе, ти си тој што е со оружје во тој момент таму, не полицијата ниту продавачот, веројатно ниту имаш доволен тренинг за правилно да реагираш, а ниту верувам дека тој ќе ти дојде со оружје вперено во тебе, а просто може на многу лесен, едноставен и кроток начин да пука во тебе и да те убие додека се шеташ на тротоар со пушка и мислиш дека си безбеден.

И, кој ќе гарантира дека ако јас сум полицаец и на сред тротоар видам човек со пушка, тој има лиценса и тој не е потенцијална закана за терористички напад? Само замисли што ќе се случи ако овој закон се пробие кај јавноста како нормален закон, кога ќе се јавиш на полиција да пријавиш човек со пушка што шета на тротоар ќе добиеш одговор „дали сте сигурни дека тој е закана за вас?“, кога некој терорист ќе носи оружје околу вратот и се упатува кон градскиот пазар, полицијата ќе добие 0 повици за да го спречи бидејќи сите ќе мислат дека е уште еден „Open-Carry активист“...

Отсутен StanleyWilliams

 • Почетник
 • Пораки: 43
 • Популарност: 0
  • Електронска адреса
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #3 на: август 13, 2017, 03:41:16 pm »
на народот треба да му се дозволи да има оружје за да се одбрани себе , фамилијата и својата земја

Отсутен smg žare

 • Напреден член
 • ***
 • Пораки: 1402
 • Популарност: 128
 • white wing black wing
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #4 на: август 13, 2017, 04:32:38 pm »
@Ideology Многу е тешко да ја измамиш Америчката влада, рачунај цело минато ти го прегледуваат, најмал доказ од екстремизам или ментални нарушувања и те дисквалификуваат.

Open carry ти е многу поретко од concealed carry, то е прикриено носење на оружје. Најчест вид на open carry е да се носи пиштол на половина, видлив, како полицијата.
Пушки се многу поретки и нема шанси да ги сретнеш во голем/густо населен град. Пушки се најчесто носени во рурални области, и од ловци.

Поголемиот дел од оружјата во САД се главно за заштита на домот и за рекреација. Речиси сите што поседуваат оружје одвојуваат соодветно време за тренинг и за чистење на тоа оружје

Криминалци нема на секој чекор, и воспоставивме дека повеќето од тие што носат оружја ги носат прикриено.
Ама ако сакаш да ограбиш продавница и видиш некој со пушка околу вратот и одлучиш прво да пукаш по него, големи се шансите дека нема да преживејш доволно долго за да ја ограбиш продавницата.

И еве едно видео шо го најдов сега https://www.youtube.com/watch?v=QnemUXrvD2Q
Полицаец објаснува како да се однесуваш со полиција ако носиш оружје, видливо.
Ако немаш време цело да го гледаш слушај од 10та мин. натака за причини зошто некој би сакал да носи оружје на тој начин
Also known as Tuksa Highroller

I'm finna roll a seven
#nocompetition

Отсутен Аритов

 • Постар член
 • ****
 • Пораки: 2090
 • Популарност: 25
 • Hans Henning
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #5 на: август 13, 2017, 04:40:48 pm »
@Ideology Многу е тешко да ја измамиш Америчката влада, рачунај цело минато ти го прегледуваат, најмал доказ од екстремизам или ментални нарушувања и те дисквалификуваат.

Open carry ти е многу поретко од concealed carry, то е прикриено носење на оружје. Најчест вид на open carry е да се носи пиштол на половина, видлив, како полицијата.
Пушки се многу поретки и нема шанси да ги сретнеш во голем/густо населен град. Пушки се најчесто носени во рурални области, и од ловци.

Поголемиот дел од оружјата во САД се главно за заштита на домот и за рекреација. Речиси сите што поседуваат оружје одвојуваат соодветно време за тренинг и за чистење на тоа оружје

Криминалци нема на секој чекор, и воспоставивме дека повеќето од тие што носат оружја ги носат прикриено.
Ама ако сакаш да ограбиш продавница и видиш некој со пушка околу вратот и одлучиш прво да пукаш по него, големи се шансите дека нема да преживејш доволно долго за да ја ограбиш продавницата.

И еве едно видео шо го најдов сега https://www.youtube.com/watch?v=QnemUXrvD2Q
Полицаец објаснува како да се однесуваш со полиција ако носиш оружје, видливо.
Ако немаш време цело да го гледаш слушај од 10та мин. натака за причини зошто некој би сакал да носи оружје на тој начин
Сабајлето го гледав видеото и уште стотина од Мајк ::)

Јас како што знам, исто и како што Мајк прикажа во видеото едно, во Америка се појавуваат здруженија на Open-Carry активисти кои буквално земаат оружје и камери и шетаат низ градот, во главно за да ја видат реакцијата на полицијата.

Напиши на YouTube пребарувачот „Open Carry“, не забележав видеа од рурални средини. Секако, тоа не кажува буквално дека повеќе се користи во урбаните средини, но вирални се таквите видеа и од нив за жал луѓето вадат заклучоци дека Open-Carry е правилно да се прави.

на народот треба да му се дозволи да има оружје за да се одбрани себе , фамилијата и својата земја
За што е полицијата? Како ќе се одбрани народот ако нема време да тренира, а на полицијата тоа и' е работа и е спремна да се спротистави на криминалот. Зошто постои војската? Ако навистина треба да се брани земјата и војската нема ресурси, се мобилизира населението, сепак, ако нема воен рок во државата работата ќе е потешка, ете и' лекција да си воведе..

Отсутен StanleyWilliams

 • Почетник
 • Пораки: 43
 • Популарност: 0
  • Електронска адреса
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #6 на: август 13, 2017, 08:25:42 pm »
Многу пати имам зборено дека треба да се врати воен рок.А за да можеш да извадиш дозвола во полиција само ако имаш завршен рок.Во случај да те нападне некој нема време за полиција нема време за ништо , нема војска нема специјалци судењето се случува таму на улица или ќе се одбраниш и ќе му ја разнесеш главата на напаѓачот или тебе ќе те нема.Ќе има граѓанска војна како 2001 ти дојде шиптар дома како ќе се одбраниш.Оружје треба да се има и да се користи рационално.Полиција во Македонија како што нема гајле.Отсутен edward hoffman.

 • Нов член
 • *
 • Пораки: 251
 • Популарност: 12
 • toto rina
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #7 на: август 14, 2017, 04:21:06 am »
на народот треба да му се дозволи да има оружје за да се одбрани себе , фамилијата и својата земја

Отсутен shlog

 • VIP
 • *******
 • Пораки: 6036
 • Популарност: 241
 • Титула: Проф. Д-р.
  • Електронска адреса
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #8 на: август 14, 2017, 05:31:39 am »
оружје да, ама маска?
они казнуваат и тепаат за маска на улица да носиш, фантомка, дукс фантомка, марама преку лице
па уште со оружје? заради тоа реагираат така
а законот секако е глуп

Отсутен StanleyWilliams

 • Почетник
 • Пораки: 43
 • Популарност: 0
  • Електронска адреса
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #9 на: август 14, 2017, 06:53:27 am »
оружје да, ама маска?
они казнуваат и тепаат за маска на улица да носиш, фантомка, дукс фантомка, марама преку лице
па уште со оружје? заради тоа реагираат така
а законот секако е глуп
Брат да видиш некој по уличка маскиран навечер така што ќе си мислиш ?? Ако си на навивање тоа е друго а вака личи дека ќе крадеш некој.Има една случка кај нас и маало.Една баба за малце ќе си го утепала внукот мислела крадец бил.

Отсутен shlog

 • VIP
 • *******
 • Пораки: 6036
 • Популарност: 241
 • Титула: Проф. Д-р.
  • Електронска адреса
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #10 на: август 14, 2017, 07:18:45 am »
оружје да, ама маска?
они казнуваат и тепаат за маска на улица да носиш, фантомка, дукс фантомка, марама преку лице
па уште со оружје? заради тоа реагираат така
а законот секако е глуп
Брат да видиш некој по уличка маскиран навечер така што ќе си мислиш ?? Ако си на навивање тоа е друго а вака личи дека ќе крадеш некој.Има една случка кај нас и маало.Една баба за малце ќе си го утепала внукот мислела крадец бил.
тоа ти викам они и на навивачи кога ке видат тепаат а знаат кој се и што се не па на улица маскиран некој да оди може и метак да му сместат

Отсутен Black Henderson

 • Напреден член
 • ***
 • Пораки: 1851
 • Популарност: 106
 • ex LSG leader
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #11 на: август 15, 2017, 11:57:44 am »
на народот треба да му се дозволи да има оружје за да се одбрани себе , фамилијата и својата земја

Отсутен Douglas Mayweather

 • Почетник
 • Пораки: 22
 • Популарност: 1
 • Sieg Heil !
Одг: Акт на слободно носење (Open-Carry)
« Одговори #12 на: август 20, 2017, 01:10:13 pm »
Треба да се дозволи да носиме оружје
Prove that you are a man , join the Ku Klux Klan


 

АПЛИКАЦИИ

DW SAMP DW TeamSpeak3

НАДВОРЕШНИ ЛИНКОВИ

DW UCP DW Мапа

ВАЖНО

Прочитај пред да почнеш да играш Донирање